Yer6-Forum

        Yer6-ForumHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

Tarıyıcı

Tarıyıcı

LİSE 2-ÖLÇME DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASI(180)

Salı Mart 09, 2010 9:10 pm tarafından byrack

1-Türkiye'de doğum ve ölüm oranlarının birbirine en çok yaklaştığı dönemler ve bunun nüfus artışına etkileri nelerdir?

Nüfus artışının temel sebeplerinden bir tanesi doğum ve ölüm oranlarıdır. Doğum ve ölüm oranlarındaki artış yada azalışlar direk olarak nüfus artışı üzerinde etkilidir.Türkiye nüfusu incelendiğinde bu oranların birbirine en çok …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 Türkiyede Göçler

Salı Mart 09, 2010 9:09 pm tarafından byrack

NÜFUS HAREKETLERİ (GÖÇLER)

İnsanların, doğdukları yerden başka yerlere geçici ya da sürekli olmak üzere taşınmasına göç denir.

A. İÇ GÖÇLER

Ülke içerisinde, nüfusun yer değiştirmesine iç göç denir. İç göçlerle bir ülkenin toplam nüfusunda değişme olmaz. Sadece, bölgelerin ve illerin nüfusunda artma ya da azalma meydana gelir.

İç göçler, sürekli ve …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 Türkiye Nüfusunun Özellikleri

Salı Mart 09, 2010 9:09 pm tarafından byrack

Nüfus, belirli bir yerde yaşayan insan sayısını ifade eder.

NÜFUS ARTIŞI

Doğum oranı ile ölüm oranı arasındaki fark nüfus artışını gösterir. Bir ülkede doğum oranı fazla, ölüm oranı az ise nüfus artışı meydana gelir. Ölüm oranı doğum oranından fazla olursa, nüfusta azalma meydana gelir. Genellikle az gelişmiş ülkelerde nüfus artış hızı fazla, …

[ Okuma komple ]
Lise 2-Ölçme Değerlendirme(158)

Salı Mart 09, 2010 9:08 pm tarafından byrack

1-İl ve İlçe merkezleri belirlenirken göz önüne alınan faktörler:

a)Coğrafi konumu

b)Nüfus miktarı

c)Ekonomik faaliyetler

d)Kamu hizmetlerinin gerekliliğiBir yerleşmenin özelliğini bulunduğu ortamın ekonomik potansiyeli belirler. Ekonomik potansiyel ise; tarım alanlarının genişliliği, toprakların verimliliği, su kaynaklarının miktarı, sıcaklık ve yağış …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 TÜRKİYE'DE YERLEŞMELER

Salı Mart 09, 2010 9:08 pm tarafından byrack

KIR YERLEŞMELERİ

Ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa ya da bunlardan herhangi birisine dayanan köy, çiftlik, oba, mezraa, yayla gibi şehir dışındaki yerleşmelere kır yerleşmesi denir

Kır yerleşmeleri; Köy ve Köy altı yerleşmeleri olmak üzere iki gruba ayrılır.

1. Köyler:

Kırsal yerleşmenin son iki şekli bucak ve köylerdir. Bucak idarî bakımdan …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 ETKİNLİK ÇALIŞMASI NÜFUS YOĞUNLUĞU(143)

Salı Mart 09, 2010 9:07 pm tarafından byrack

Nüfusun hangi illerde yoğunlaştığını belirtiniz:

Yurdumuzda nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerler, Marmara Bölgesi'ndedir. Bunun başlıca nedenleri; başta sanayi olmak üzere, bölgenin ulaşım, ticaret ve hizmet sektörleri ile tarım üretiminde büyük gelişme göstermesidir.

İSTANBUL,BURSA,KOCAELİ,

Ege Bölgesi'nde kıyı ovaları ve akarsular boyunca …

[ Okuma komple ]
Nüfus ve Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler

Salı Mart 09, 2010 9:05 pm tarafından byrack

Yerleşme: İnsanların oturdukları, barındıkları ve yararlandıkları, sürekli ve sınırlı alana yerleşme denir.

Yerleşme Coğrafyası: İnsanın barındığı yerler ile bu yerlerin kuruldukları alanlar arasındaki ilişkileri inceler.

Yerleşme Coğrafyasının Konuları: Yerleşmelerin; Yoğunlukları, yapı özellikleri, işlev ve kökenleri ile yerleşmenin konumlarını kapsar.


[ Okuma komple ]
lise -2 Ölçme ve Değerlendirme(136)

Salı Mart 09, 2010 9:05 pm tarafından byrack

Kısa Cevaplı Sorular

Türkiye’de toprak dağılışını etkileyen faktörler:

İklim şartları, Bitki örtüsü, Yeryüzü şekilleri, Akarsular, İnsan etkisi

Alüviyal toprakların tarım açısından önemi:

Alüviyal topraklar çeşitli bölgelerden toplanmış mineral madde bakımından zengin taşınmış topraklardır. Bu nedenle tarım ürünleri için …

[ Okuma komple ]
Sulardan Yararlanma AKARSULARDAN YARARLANMA

Salı Mart 09, 2010 9:04 pm tarafından byrack

Sulardan Yararlanma

AKARSULARDAN YARARLANMA

Sulama Enerji Rafting BalıkılıkHidroelektrik üretimi (Fırat, Dicle, Kızılırmak v.s) :

Yurdumuzdaki akarsuların belirli yerlerine barajlar kurularak bu barajlardan elektrik üretimi yapılmaktadır. Böylece yurt ekonomisine önemli katkıda bulunmaktadır.
[ Okuma komple ]

  Sevgilim Benİ Nar Yap Sonbaharın Diline Düşürme.

  Paylaş
  avatar
  'Ŧя. ѕєямєѕт
  S-Admin
  S-Admin

  Mesaj Sayısı : 218
  Kayıt tarihi : 06/03/10
  Yaş : 24
  Nerden : kayıPLaRdan .D

  Sevgilim Benİ Nar Yap Sonbaharın Diline Düşürme.

  Mesaj tarafından 'Ŧя. ѕєямєѕт Bir C.tesi Mart 06, 2010 4:14 pm

  Zaten dünyanın tadı kaçmıştı, papatyalar gülmesini unutmuştu, şehir çatlıyordu yalanlarından, paslanıyordu aklımızın barınakları, karanlık taşlar yuvarlanıyordu insanların rüyalarından ve sen mavi bir masal tadıyla, iştahlı bir ışık gibi, sıcacık bir düş gibi, güneşli bir hışırtı gibi, yaz yağmurlarıyla yıkanmış hatıralar galerisi ruhuma ansızın girdin!..

  Ellerin inceydi, ellerinde yıldız, ay ve çiçek tozları, pırıl pırıl bir saadeti kuşanarak, sahilde koşan beyaz atlar gibi, kumsalına doyamayan sakin bir deniz gibi, her dem taze bir gülümsemeyle, tatlı bir fısıltı gibi, ıslak bir ağustos gibi, içinden parklar geçen dişi bir sabah gibi küçük kuşlarınla, uslanmayan kalbime bir çayır çimen gibi girdin!..

  Hasretin kapısı ardına kadar açık, susmayan bir kıpırtısın içimde, üşüyen gurbetimsin, gece meleğim, gündüz fenerim, en hüzünlü fırtınamsın, zalim bir kuşatmaya karşı, iyilik, ferahlık ve aşk denilen bir adressin, ateşimi elledin, ruhunu ruhuma değdirdin, tabiat gibi titreyen içime sonsuz bir hayat gibi çırılçıplak girdin!..

  Ruhum esrik, ruhumda uzun saçlı bir ekim duygusu, zaman dilsiz, kımıldayan bir İstanbul esintisi şuramda, şubatın gözlerine ılık rüzgarını üfleyen bir şiir meleğisin, kristal bir cümlesin hiç yazılmamış, beyaz bir geminin sulara arzusu, tek başına bir çağ, uykusuz gece yarıları, cömert bir parıltısın işte... Bir elinde kalbin, bir elinde açılmamış turuncu bir sandık, kokunda bir rıhtım yürüyüşü, uykusuz bir yelkenli gibi sessizce limanıma girdin!..

  Aklımın yaprakları uçuşuyor, körpe bir merakla kalbimi okşuyorsun, içim dışım gökyüzü sanki, damlaydın eskiden, şimdi okyanusumsun, sana şımaran düşlerimden ısırdın, ışığından içtim, kokundan geçtim, artık gururlu yağmurunum senin, ah benim göğsümde tatlı bir ağrı bırakan soylu meleğim, olgun bir nar gibi üzerime saçıldı tanelerin!..

  Sanki çiçeği burnunda lirik bir mavisin, aramızdan inceliğimiz sızıyor, aramızdaki her şey bir meleğin nefesine dönüşüyor, gözlerindeki nur gölgene yansıyor, bulutlarından, bende bıraktığın hatıralarından öpüyorum, kristal yerlerinden öpüyorum, dilimi bir lunapark şenliğine çeviriyorsun, büyülü incirim, maşrapam, destinam, yeni bir çağ devirdin üzerime, sen benim tenimin ormanına hiç sönmeyecek bir alev gibi girdin!..

  Okulumsun, mezun olmak istemiyorum kalbinden, ok kırılır, yay yere düşer, ağaçlar sallanır, ruhumuzda yeni bir saltanat daha başlar, çünkü aynanın içinden çıkıp geldik biz, ayışığını alnımıza sürdük, biz bu aşkın çölünde çok süründük, kısrak kadın, kristal kadın, sesindeki buğu yıkasın beni, su sesli kadın, dudakların kutsal ve cömert, erguvan ruhum acıyor sesini duyamadığım zaman, incilerim dağılıyor sesin sesime değdiği zaman!.. Ey benim eteğinden yıldızlar dökülen ay tanrıçam, denizatım, bir yağmur gibi yağan mavi Türkçem!.. Delilik bu!.. Yörüngemi değiştirdin, yırttın içimin esmer goncasını, kendini özleyen bir yasemin kokusu bıraktın hücrelerimde... Yalnızca ateşinle ört üzerimi ve beni güller ülkesine götür!.. Lekesini bırak ay tozlarının, ışığının görgüsü kuşatsın beni!..

  Unutamıyorum işte, işte böyle başladı bende bıraktığın o kasırga kokulu hatıra, çok şükür ki varsın ve iyi ki diz çöküyorum gümüş kanatlarının önünde!..


  Engin Turgut

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 8:04 am