Yer6-Forum

        Yer6-ForumHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

Tarıyıcı

Tarıyıcı

LİSE 2-ÖLÇME DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASI(180)

Salı Mart 09, 2010 9:10 pm tarafından byrack

1-Türkiye'de doğum ve ölüm oranlarının birbirine en çok yaklaştığı dönemler ve bunun nüfus artışına etkileri nelerdir?

Nüfus artışının temel sebeplerinden bir tanesi doğum ve ölüm oranlarıdır. Doğum ve ölüm oranlarındaki artış yada azalışlar direk olarak nüfus artışı üzerinde etkilidir.Türkiye nüfusu incelendiğinde bu oranların birbirine en çok …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 Türkiyede Göçler

Salı Mart 09, 2010 9:09 pm tarafından byrack

NÜFUS HAREKETLERİ (GÖÇLER)

İnsanların, doğdukları yerden başka yerlere geçici ya da sürekli olmak üzere taşınmasına göç denir.

A. İÇ GÖÇLER

Ülke içerisinde, nüfusun yer değiştirmesine iç göç denir. İç göçlerle bir ülkenin toplam nüfusunda değişme olmaz. Sadece, bölgelerin ve illerin nüfusunda artma ya da azalma meydana gelir.

İç göçler, sürekli ve …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 Türkiye Nüfusunun Özellikleri

Salı Mart 09, 2010 9:09 pm tarafından byrack

Nüfus, belirli bir yerde yaşayan insan sayısını ifade eder.

NÜFUS ARTIŞI

Doğum oranı ile ölüm oranı arasındaki fark nüfus artışını gösterir. Bir ülkede doğum oranı fazla, ölüm oranı az ise nüfus artışı meydana gelir. Ölüm oranı doğum oranından fazla olursa, nüfusta azalma meydana gelir. Genellikle az gelişmiş ülkelerde nüfus artış hızı fazla, …

[ Okuma komple ]
Lise 2-Ölçme Değerlendirme(158)

Salı Mart 09, 2010 9:08 pm tarafından byrack

1-İl ve İlçe merkezleri belirlenirken göz önüne alınan faktörler:

a)Coğrafi konumu

b)Nüfus miktarı

c)Ekonomik faaliyetler

d)Kamu hizmetlerinin gerekliliğiBir yerleşmenin özelliğini bulunduğu ortamın ekonomik potansiyeli belirler. Ekonomik potansiyel ise; tarım alanlarının genişliliği, toprakların verimliliği, su kaynaklarının miktarı, sıcaklık ve yağış …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 TÜRKİYE'DE YERLEŞMELER

Salı Mart 09, 2010 9:08 pm tarafından byrack

KIR YERLEŞMELERİ

Ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa ya da bunlardan herhangi birisine dayanan köy, çiftlik, oba, mezraa, yayla gibi şehir dışındaki yerleşmelere kır yerleşmesi denir

Kır yerleşmeleri; Köy ve Köy altı yerleşmeleri olmak üzere iki gruba ayrılır.

1. Köyler:

Kırsal yerleşmenin son iki şekli bucak ve köylerdir. Bucak idarî bakımdan …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 ETKİNLİK ÇALIŞMASI NÜFUS YOĞUNLUĞU(143)

Salı Mart 09, 2010 9:07 pm tarafından byrack

Nüfusun hangi illerde yoğunlaştığını belirtiniz:

Yurdumuzda nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerler, Marmara Bölgesi'ndedir. Bunun başlıca nedenleri; başta sanayi olmak üzere, bölgenin ulaşım, ticaret ve hizmet sektörleri ile tarım üretiminde büyük gelişme göstermesidir.

İSTANBUL,BURSA,KOCAELİ,

Ege Bölgesi'nde kıyı ovaları ve akarsular boyunca …

[ Okuma komple ]
Nüfus ve Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler

Salı Mart 09, 2010 9:05 pm tarafından byrack

Yerleşme: İnsanların oturdukları, barındıkları ve yararlandıkları, sürekli ve sınırlı alana yerleşme denir.

Yerleşme Coğrafyası: İnsanın barındığı yerler ile bu yerlerin kuruldukları alanlar arasındaki ilişkileri inceler.

Yerleşme Coğrafyasının Konuları: Yerleşmelerin; Yoğunlukları, yapı özellikleri, işlev ve kökenleri ile yerleşmenin konumlarını kapsar.


[ Okuma komple ]
lise -2 Ölçme ve Değerlendirme(136)

Salı Mart 09, 2010 9:05 pm tarafından byrack

Kısa Cevaplı Sorular

Türkiye’de toprak dağılışını etkileyen faktörler:

İklim şartları, Bitki örtüsü, Yeryüzü şekilleri, Akarsular, İnsan etkisi

Alüviyal toprakların tarım açısından önemi:

Alüviyal topraklar çeşitli bölgelerden toplanmış mineral madde bakımından zengin taşınmış topraklardır. Bu nedenle tarım ürünleri için …

[ Okuma komple ]
Sulardan Yararlanma AKARSULARDAN YARARLANMA

Salı Mart 09, 2010 9:04 pm tarafından byrack

Sulardan Yararlanma

AKARSULARDAN YARARLANMA

Sulama Enerji Rafting BalıkılıkHidroelektrik üretimi (Fırat, Dicle, Kızılırmak v.s) :

Yurdumuzdaki akarsuların belirli yerlerine barajlar kurularak bu barajlardan elektrik üretimi yapılmaktadır. Böylece yurt ekonomisine önemli katkıda bulunmaktadır.
[ Okuma komple ]

  Çekilen Elçi: İsveç Hükümeti Şokta

  Paylaş
  avatar
  'Ŧя. ѕєямєѕт
  S-Admin
  S-Admin

  Mesaj Sayısı : 218
  Kayıt tarihi : 06/03/10
  Yaş : 24
  Nerden : kayıPLaRdan .D

  Çekilen Elçi: İsveç Hükümeti Şokta

  Mesaj tarafından 'Ŧя. ѕєямєѕт Bir C.tesi Mart 13, 2010 10:50 am  İşveç Parlamentosu'nda "soykırım" tasarısının kabul edilmesi üzerine istişareler için Ankara'ya çağrılan Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, Türkiye'ye geldi. "Gereken her şey yapıldı. Bir ihmal olduğunu düşünmüyorum" diyen Korutürk, İsveç hükümeti için "Çok büyük üzüntü ve şok içindeler. Ama tabii üzüntü yetmez bu nasıl telafi edilecek, bunu düşünülmesi lazım" şeklinde konuştu.

  Zergün Korutürk, İstanbul ****** Havalimanı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada tasarının onaylanmasına sert tepki gösterirken böyle "mesnetsiz" kararı kabul etmenin İsveç gibi ileri bir ülkeye yakışmadığını vurguladı.

  İstişarelerin ne kadar süreceği konusunda takdirin hükümete ait olduğunu anlatan Korutürk, ilişkilerin "çok ciddi etkileyeceğini" düşündüğünü ortaya koydu.

  Büyükelçi Korutürk, karar tasarısının içeriğine dikkat çekerken de bunun "Sözde Ermeni soykırımının çok ötesine giden bir tasarı" olduğunu, Osmanlı döneminde tüm Hıristiyan topluluklarını içerecek biçimde kaleme alındığına işaret ederek, "Zaten o kadar genel bir şeyin ne kadar mesnetsiz olduğu ortadadır" dedi.

  -"GEREKEN HER ŞEY YAPILDI, İHMAL YOK"-

  Tasarı öncesi Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkilerin "mükemmel" olduğunu, İsveç'in AB'de Türkiye'ye en çok destek veren ülkelerin neredeyse başını çektiğini kaydeden Korutürk, "Bu açıdan son derece üzücüdür" şeklinde konuştu.

  Zergün Korutürk, tasarının engellenmesi içen yeterli çaba gösterilip gösterilmediğine ilişkin diğer bir soru üzerine de, "Gereken her şey yapıldı. Bir ihmal olduğunu hiç düşünmüyorum" karşılığını verdi.

  Bu karar tasarısının yeni bir şey olmadığını da kaydeden Korutürk, İsveç'in Eylül'de seçime gideceğini, seçimden seçime kadar geçen dört yıl boyunca parlamentoya sunulup sonuçlandırılmayan önerilerin, Haziran'dan önce tamamlanması gerektiğini belirterek bu tasarının 2008'den kalan bir tasarı olduğunu, şimdiye kadar beklediğini anımsattı.

  Büyükelçi Korutürk, tasarının İsveç Hükümeti'nde nasıl bir çalkantı yarattığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in açıklamalarına dikkat çekerek, "Sanırım, onlar çok büyük üzüntü ve şok içindeler" ifadesini kullandı.

  -"İSVEÇ HÜKÜMETİ TELAFİ EDECEK YÖNTEMLERİ BULMALI"-

  Carl Bildt'in Finlandya'daki toplantı sırasında üzüntülerini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na dile getireceği beklentisini ifade eden Korutürk, "Ama tabii üzüntü yetmez bu nasıl telafi edilecek, bunun düşünülmesi lazım" şeklinde konuştu.

  Korutürk, "Nasıl telafi edilir?" sorusunun karşısında da İsveç'in seçim atmosferine girdiğini belirterek, "Ama bunun çok büyük bir hata olduğu bilincinde iseler bunu telafi edecek yöntemleri bulmaları lazım" karşılığını verdi.

  -"MERKEZE DÖN TALİMATI YARIM SAAT SONRA GELDİ"-

  İsveç Parlamentosu'nda görüşmeler sürerken kendisinin, başta İrlanda'da olan Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na peyderpey bilgi sunduğunu belirten Büyükelçi Korutürk, "Sonucu sunar sunmaz, "sizi hemen çağıracağız, merkeze gelecekseniz' dedi. Ve Yarım saat sonra zaten talimat geldi, merkeze dönmem için. Ben de bu sabah ilk uçağa binerek geldim" dedi.(ANKA)

   Forum Saati Paz Kas. 18, 2018 10:00 am