Yer6-Forum

        Yer6-ForumHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

Tarıyıcı

Tarıyıcı

LİSE 2-ÖLÇME DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASI(180)

Salı Mart 09, 2010 9:10 pm tarafından byrack

1-Türkiye'de doğum ve ölüm oranlarının birbirine en çok yaklaştığı dönemler ve bunun nüfus artışına etkileri nelerdir?

Nüfus artışının temel sebeplerinden bir tanesi doğum ve ölüm oranlarıdır. Doğum ve ölüm oranlarındaki artış yada azalışlar direk olarak nüfus artışı üzerinde etkilidir.Türkiye nüfusu incelendiğinde bu oranların birbirine en çok …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 Türkiyede Göçler

Salı Mart 09, 2010 9:09 pm tarafından byrack

NÜFUS HAREKETLERİ (GÖÇLER)

İnsanların, doğdukları yerden başka yerlere geçici ya da sürekli olmak üzere taşınmasına göç denir.

A. İÇ GÖÇLER

Ülke içerisinde, nüfusun yer değiştirmesine iç göç denir. İç göçlerle bir ülkenin toplam nüfusunda değişme olmaz. Sadece, bölgelerin ve illerin nüfusunda artma ya da azalma meydana gelir.

İç göçler, sürekli ve …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 Türkiye Nüfusunun Özellikleri

Salı Mart 09, 2010 9:09 pm tarafından byrack

Nüfus, belirli bir yerde yaşayan insan sayısını ifade eder.

NÜFUS ARTIŞI

Doğum oranı ile ölüm oranı arasındaki fark nüfus artışını gösterir. Bir ülkede doğum oranı fazla, ölüm oranı az ise nüfus artışı meydana gelir. Ölüm oranı doğum oranından fazla olursa, nüfusta azalma meydana gelir. Genellikle az gelişmiş ülkelerde nüfus artış hızı fazla, …

[ Okuma komple ]
Lise 2-Ölçme Değerlendirme(158)

Salı Mart 09, 2010 9:08 pm tarafından byrack

1-İl ve İlçe merkezleri belirlenirken göz önüne alınan faktörler:

a)Coğrafi konumu

b)Nüfus miktarı

c)Ekonomik faaliyetler

d)Kamu hizmetlerinin gerekliliğiBir yerleşmenin özelliğini bulunduğu ortamın ekonomik potansiyeli belirler. Ekonomik potansiyel ise; tarım alanlarının genişliliği, toprakların verimliliği, su kaynaklarının miktarı, sıcaklık ve yağış …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 TÜRKİYE'DE YERLEŞMELER

Salı Mart 09, 2010 9:08 pm tarafından byrack

KIR YERLEŞMELERİ

Ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa ya da bunlardan herhangi birisine dayanan köy, çiftlik, oba, mezraa, yayla gibi şehir dışındaki yerleşmelere kır yerleşmesi denir

Kır yerleşmeleri; Köy ve Köy altı yerleşmeleri olmak üzere iki gruba ayrılır.

1. Köyler:

Kırsal yerleşmenin son iki şekli bucak ve köylerdir. Bucak idarî bakımdan …

[ Okuma komple ]
LİSE-2 ETKİNLİK ÇALIŞMASI NÜFUS YOĞUNLUĞU(143)

Salı Mart 09, 2010 9:07 pm tarafından byrack

Nüfusun hangi illerde yoğunlaştığını belirtiniz:

Yurdumuzda nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerler, Marmara Bölgesi'ndedir. Bunun başlıca nedenleri; başta sanayi olmak üzere, bölgenin ulaşım, ticaret ve hizmet sektörleri ile tarım üretiminde büyük gelişme göstermesidir.

İSTANBUL,BURSA,KOCAELİ,

Ege Bölgesi'nde kıyı ovaları ve akarsular boyunca …

[ Okuma komple ]
Nüfus ve Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler

Salı Mart 09, 2010 9:05 pm tarafından byrack

Yerleşme: İnsanların oturdukları, barındıkları ve yararlandıkları, sürekli ve sınırlı alana yerleşme denir.

Yerleşme Coğrafyası: İnsanın barındığı yerler ile bu yerlerin kuruldukları alanlar arasındaki ilişkileri inceler.

Yerleşme Coğrafyasının Konuları: Yerleşmelerin; Yoğunlukları, yapı özellikleri, işlev ve kökenleri ile yerleşmenin konumlarını kapsar.


[ Okuma komple ]
lise -2 Ölçme ve Değerlendirme(136)

Salı Mart 09, 2010 9:05 pm tarafından byrack

Kısa Cevaplı Sorular

Türkiye’de toprak dağılışını etkileyen faktörler:

İklim şartları, Bitki örtüsü, Yeryüzü şekilleri, Akarsular, İnsan etkisi

Alüviyal toprakların tarım açısından önemi:

Alüviyal topraklar çeşitli bölgelerden toplanmış mineral madde bakımından zengin taşınmış topraklardır. Bu nedenle tarım ürünleri için …

[ Okuma komple ]
Sulardan Yararlanma AKARSULARDAN YARARLANMA

Salı Mart 09, 2010 9:04 pm tarafından byrack

Sulardan Yararlanma

AKARSULARDAN YARARLANMA

Sulama Enerji Rafting BalıkılıkHidroelektrik üretimi (Fırat, Dicle, Kızılırmak v.s) :

Yurdumuzdaki akarsuların belirli yerlerine barajlar kurularak bu barajlardan elektrik üretimi yapılmaktadır. Böylece yurt ekonomisine önemli katkıda bulunmaktadır.
[ Okuma komple ]

  'Papazlar Hadım Edilsin' Önerisi

  Paylaş
  avatar
  'Ŧя. ѕєямєѕт
  S-Admin
  S-Admin

  Mesaj Sayısı : 218
  Kayıt tarihi : 06/03/10
  Yaş : 24
  Nerden : kayıPLaRdan .D

  'Papazlar Hadım Edilsin' Önerisi

  Mesaj tarafından 'Ŧя. ѕєямєѕт Bir C.tesi Mart 13, 2010 10:51 am

  Almanya'da son günlerde yine bazı papazların çocuklara cinsel tacizde bulunması konuşuluyor. İtalya'da bir gazete tacizci ve tecavüzcü papazların Hadım edilmesi önerisinde bulundu.

  Roma Katolik Kilisesine mensup kimi papazların çocukları hedef alan cinsel taciz ve tecavüz skandalının son günlerde Almanya'da patlak vermesi, sorunu yine gündemin ilk sıralarına taşıdı. İtalya'daki günlük gazetelerden "Il Giornale", bugünkü başyazısını bu konuya ayırarak, "Çocuk tecavüzcüsü papazlar Hadım edilsin" önerisinde bulundu.
  Gazetenin genel yayın yönetmeni Vittorio Feltri'nin imzasını taşıyan başyazıda, çocuk tacizine öteden beri din ve ırktan bağımsız olarak dünyanın her yerinde rastlanabildiğine işaret ederek, "Papazlar da; erdemleri de, zaafları da olan insanlardır. Ancak cinsel namus vaaz eden bir meslek icra etmelerinden dolayı, onların zaaflarının daha fazla ön plana çıkması da doğaldır" görüşü savunuldu.

  Yazıda, çocuk tacizciliğinin iflah olmaz bir hastalık olduğu vakalarla ilgili olarak, uzmanların kimyasal Hadım önerisinde bulunmakta olduğu hatırlatılarak, "Bu tüyler ürpertici bir meseledir: Yetişkin bir insan, çocuklara tacizde bulunuyorsa, daha da kötüsü onlara tecavüz ediyorsa, din adamı olup olmamasına bakılmaksızın mutlaka mahkum edilmelidir" değerlendirilmesine de yer verildi.

  Roma Katolik Kilisesinin imaj zedelenmesi korkusuyla bu tür skandalları dışarı yansıtmama eğilimi içinde bulunduğu, ancak bu alışkanlığın artık değişmesi gerektiği savunulan başyazıda, Vatikan'a çocuk tacizine karışan papazların listesini açıklama çağrısı yapılarak şöyle denildi:

  "Vatikan'daki yetkililerden artık daha fazla çaba bekliyoruz: Yargılanması, hatta gerekiyorsa hapse tıkılması gereken ahlaksızların listesi açıklanmalı. Bunlar arasından gönüllüler çıkarsa, kimyasal yöntemle Hadım edilmeleri neden mümkün olmasın? Hadım edilmiş bir kardinal, cehennemlik olandan evladır."

  Katolik papazların kilise kurallarını ihlal ederek kadınlarla birlikte olmasının "kilisenin iç meselesi" olarak nitelendiği yazıda, çocukları taciz etmenin ise aynı kategoride değerlendirilemeyeceğinden söz edilerek, "Muhasebeci hapsi boylayabiliyorsa, papaz efendi de kodese teşrif etmelidir. Kilise, mücrimle değil, adaletle işbirliğine yanaşmak durumundadır. Bunu şu ana kadar yapmadıysa, ileride bunu yapmaya hazır olmalıdır. Bu işin içinden çıkmanın yegane çaresi budur" ifadesi kullanıldı.

  Yazıda Roma Katolik Kilisesinin, çocuk tecavüzcüsü papazlar nedeniyle ABD, Avusturya, İrlanda ve Hollanda'da özür dilemenin ardından, şimdi Almanya'da da aynı skandalla yüz yüze olduğu anımsatılarak, "Artık özür dilemek de yeterli değil" görüşü savunuldu.

   Forum Saati Paz Kas. 18, 2018 10:24 am